تبلیغات
سایت موضوعات حقوقی مهدی رحمانی منشادی - آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی؛ هاشمی؛ مرتضوی؛ جزایری
پرونده بابک زنجانی/ محکومیت شهرام جزایری هنوز تمام نشده است / متواری شدن ضارب شهید خلیلی / دادگاه احمدی نژاد / دادستان زابل
محسنی اژه‌ای در خصوص آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی اظهار داشت: از ابتدا تا امروز، 5 نفر در این زمینه بازداشت شدند که 4 نفر در بازداشت به سر می‌برند و یکی دیگر از مدیرانش است که روزهای اول بازداشت شد.

وی ادامه داد: دو نفر مربوط به سیستم بانکی بودند که در اسفند ماه بازداشت شدند که باید بگویم یک نفر‌ آنها آزاد و یک نفر آنها همچنان بازداشت است همچنین در چند روز اخیر یک مدیر دیگر در این زمینه بازداشت شد.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات دیگر این بوده که بابک زنجانی وکالت را به شخص امین داده تا با نظر دادستان اموال شناسایی شود که چنانچه بانک مرکزی و وزارت نفت عین اموال را می‌خواهند به آن‌ها داده وگرنه اموال را فروخته و مبلغ را به آن‌ها پرداخت کنند از سوی دیگر اقدام دیگر این بوده که در راستای این پرونده شرکت نفت و بانک مرکزی بیایند و قیمت اموال را ارائه داده و منتظر باشند تا پرونده منجر به حکم شود. که البته قطعی شدن و صدور حکم زمان می‌برد.

محسنی اژه‌ای اظهار داشت: بابک زنجانی وکالت را به فردی امین داده تا با نظر دادستانی اموالش شناسایی شود که این امر صورت گرفته ولی ارزشیابی هنوز به اتمام نرسیده و بنده از بیان جزئیات آن معذورم.بابک زنجانی مدعی شده بود در خارج پول‌هایی دارد که این اقدامات در این زمینه صورت گرفته و همچنان ادامه دارد و بنده از بیان جزئیات معذورم.

دادستان کل کشور بیان کرد: از سوی دیگر بازداشت موقت بابک زنجانی مطرح است که تمام شده ولی مجدد تمدید شد که براساس قانون این امر صورت گرفته و آن را ضرورت دانسته‌اند. در حقیقت بازپرس این امر را ضرورت دانسته که در این زمینه اعتراضات صورت گرفته ولی نظر بازپرس تأیید شد.

درباره اموال بابک زنجانی نمی‌توانیم صرفا به ادعاهای او اکتفا کنیم

وی ادامه داد: اینجا تذکر لازم است اینکه کسانی که از موضوعی اطلاع کافی ندارد مطالبی را طرح نکنند که به نفع جامعه رسانه و فرد نیست. در خصوص اموال بابک زنجانی به این شکل است مگر همه اموال آن شناسایی شده که صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند درست است که خود فرد هفته اول لیست اموالش را اعلام و قیمت آن را تعیین کرد که بیش از بدهی‌اش بود ولی ما نمی‌توانیم براین امر اکتفا کنیم چرا که باید بررسی‌های بسیار صورت گیرد که آیا این اموال در رهن بوده یا خیر و قیمت واقعی‌آن‌ها چه قدر است در حقیقت باید تمام ابعاد مشخص شود.

محسنی اژه‌ای در خصوص مرزبانان گروگان گرفته شده بیان کرد: در این زمینه حدود 30 ساعت مطالبی از سوی رسانه‌ها مطرح شد که هر مطلب دو ساعت بعد تکذیب می‌شد که برای جامعه و رسانه مفید نیست؛ بنده ده‌ها منبع خبری داشتم که چه اتفاقی افتاده است ولی اعلام نکردم چون یقین نداشتم. بنابراین خواهش می‌کنم در راستای برخی شایعات که صحیح نیست بیشتر دقت کنید چرا که برخی شایعات توهین به شخص و افترا است؛ اجازه دهند دستگاه‌های ذی ربط به نتیجه رسیده و بعد در خصوص موضوع مطالب را اعلام کنند.

وی ادامه داد: اینکه دستگاه‌های ذی ربط ضعیف عمل می‌کنند اشکال است و باید روابط عمومی‌ها قوی‌تر شوند تا شایعات بیان نشود. اینکه خبرنگار می‌گوید خبر اول را می‌خواهیم خبر اول باید با اطمینان باشد و بنده در راستای اموال بابک زنجانی هنوز نمی‌دانم چه میزان است چون ارزشیابی به اتمام نرسیده است.

محکومیت شهرام جزایری هنوز تمام نشده است

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه محکومیت شهرام جزایری به کجا رسید چرا که برخی مطرح می‌کنند 11 سال حبس آن تمام شده است ولی هنوز آزاد نشده اظهار داشت: در اواخر سال گذشته در بهمن ماه ادعا کردند که محکومیت شهرام جزایری به اتمام رسیده است ولی به دلیل جزای نقدی محکوم شده است و باید در زندان بماند که ما این موضوع را بررسی کردیم و متوجه شدیم هنوز محکومیت تمام نشده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه بیانیه اتحادیه اروپا منتشر شد که در راستای آن موضوع آزادی سران فتنه و دیدار با محکومان فتنه مطرح شد، در این خصوص موضوع قوه قضاییه چیست و آیا در راستای دیدارهای اخیر قوه قضاییه هماهنگی انجام داده است، افزود: بعد از عید آیت‌الله آملی لاریجانی مطالبی بیان کردند که قوه قضاییه اجازه دخالت به هیچ کشوری در امور کشور ایران را نخواهد داد.

بیانیه اتحادیه اروپا دخالت در امور داخلی کشور است/دیدار اروپایی‌ها با فتنه‌گران بدون هماهنگی قضایی بود

وی ادامه داد: این مطالبی که مطرح می‌کنید دخالت در امور داخلی کشور است و آن‌ها بی‌خود کرده‌اند این حرف را زده‌اند، درباره فتنه 88 و افرادی که در این خصوص بازداشت شدند، همچنان طبق روال با آن‌ها برخورد می‌شود. در راستای هماهنگی‌های اخیر باید بگویم قوه قضاییه هماهنگی انجام نداده است و برای دفعات بعد به مسئولان دستور داده است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی براینکه قاضی سراج مطرح کرده بود که برای فساد اقتصادی سازوکارهایی باید انجام شود در این زمینه صحبت شما چیست، اظهار داشت: پیشنهادی بود که از سوی آقای سراج مطرح شد که سازوکارهایی برای مبارزه فساد اقتصادی نه تنها در ایران بلکه برای دیگر کشور‌ها صورت گیرد؛ با سازوکارهای بهتر محکومان فساد مالی کمتر خواهند شد چرا که مدتهاست از تشکیل برخی پرونده‌های مالی می‌گذرد ولی اقداماتی صورت نگرفته است که نه تنها در داخل کشور بلکه در دیگر کشور‌ها باید در راستای مبارزه با فساد مالی اقداماتی موثری صورت گیرد.

کسی حق ورود به حساب خصوصی افراد را ندارد

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه به حکم قانون، بانک‌ها در حال حاضر اقداماتی انجام می‌دهند و اموال صاحب حساب را بررسی می‌کنند و در این کار سرک می‌کشند در حقیقت به حساب شخصی افراد سرک می‌کشند و اموال را اعلام می‌کنند. آیا این امر قابل تعقیب کیفری نیست، گفت: کسی حق ندارد وارد حساب خصوصی افراد شود چرا که این امر درست نیست در واقع این صحبتی که شما می‌گویید به این شکل نبوده و نباید چنین اتفاقی بیفتد حتی قاضی نیز حق ندارد هرجور که دلش خواست حساب شخصی افراد بررسی کند بلکه باید متناسب با پرونده حساب‌ها بررسی شود.

محسنی اژه‌ای بیان کرد: قاضی هم نمی‌تواند حساب شخصی افراد را هرجور که می‌خواهد بررسی کند در این زمینه که می‌گویید مدعی العموم هم می‌تواند وارد شود. محسنی اژه‌ای در خصوص پرونده اخلال گران ارزی بیان کرد: در رابطه با موضوع ارز بیش از 60 نفر دستگیر شدند که تعدادی با قرار وثیقه آزاد شدند و فردی که معروف تر بود پرونده اش به دادگاه رفته اما صدور حکم نشده است بنده نیز در رابطه با اینکه برای این 60 نفر چه حکمی صادر شده است اطلاعی ندارم.

دادستان کل کشور در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه آیا پرونده بابک زنجانی به وزارت امور خارجه ارجاع داده شده است گفت: دادستان از وزارت خارجه، بانک و وزارت نفت خواسته است در رابطه با برخی مسائل بیرونی کمک کنند اما پرونده به جایی ارجاع نشده است و در اختیار دادستان است.

اطلاع‌رسانی زودهنگام رسانه‌ها، دلیل متواری شدن ضارب شهید خلیلی بود

وی در خصوص آخرین وضعیت پروند طلبه ناهی از منکر گفت: یکی از مسائلی که نباید خبر آن زود گفته می شد همین موضوع بود. بلافاصله بعد از شهادت شهید خلیلی پرونده وی باز شد اما این خبر از سوی برخی از رسانه ها اعلام شد که شاهد بودیم متهم ناپدید شد. اما با پیگیری دستگاه قضا مجدد شناسایی و بازداشت شد. هم کنون نیز منتظر جواب نهایی پزشکی قانونی هستیم که جواب آنها هنوز به صورت مکتوب ارائه نشده است. که ببینیم آیا صدمه ای که آیا آن روز به شهید خلیلی وارد شده باعث مرگ بوده است یا خیر.

دادستان کل کشور در خصوص پرونده حادثه 22 بهمن در قم عنوان کرد: بنده خبری مبنی بر بسته شدن این پرونده در دادگاه روحانیت نشنیده‌ام و پرونده در تهران در حال رسیدگی بوده و مختومه نشده است. همچنین نمی توان زمان دقیقی را برای پایان بررسی پرونده مشخص کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت دادگاه رئیس جمهور سابق، احمدی نژاد عنوان کرد: در قانون نحوه رسیدگی به اتهامات برخی مقامات مکانیزم مشخصی دارد که یکی از آنها رئیس جمهور است. که اگر تخلفش قانونی باشد در دیوان عدالت اداری و اگر جرم و اتهام بود در دادگستری رسیدگی می شود.

محسنی اژه ای در خصوص پرونده ستار بهشتی عنوان کرد: پرونده وی در دادگاه در حال رسیدگی است و یک جلسه نیز رسیدگی شده است. این پرونده جزو پرونده هایی بود که بسیار کار برد و نظر پزشکی قانونی و تحقیقات بازپرس منجر به کیفرخواست شد که هم کانون دادگاه در حال رسیدگی به آن است.

وی در خصوص بازداشت سرپرست سابق باشگاه پرسپولیس افزود: در رابطه با قضیه ستاد سوخت پرونده‌ای تشکیل شده و برخی افراد بازداشت شده اند و برای برخی قرار بازداشت صادر شده و پرونده در حال رسیدگی است.

دستور رئیس قوه‌قضاییه برای شناسایی ردپای جیش‌العدل در داخل کشور

دادستان کل کشور در خصوص دستور رئیس قوه قضاییه به دستگاه امنیتی و انتظامی در رابطه با رسیدگی به پرونده مرزبان‌ها گفت: رئیس دستگاه قضا خواسته است تا اگر این افراد ردپایی در کشور دارند و افراد خاصی از آنها حمایت می کند سریع‌تر مشخص شود و وضعیت مرزبان پنجم اینکه زنده است یا به شهادت رسیده نیز سریعتر معلوم شود و حامیان تروریست ها شناسایی شده و مجازات شوند. که اقدامات قوه قضاییه در این زمینه شامل این موارد است: تسریع در رسیدگی به این پرونده ها و اشد مجازات، مجازات ها، به پرونده به بهترین نحو رسیدگی شود و مجازاتی تعیین شود تا بازدارندگی داشته باشد.

وی بیان کرد: با وجود اقدامات دشمن و ناامنی در کشورهای همسایه ایران از امن ترین کشورهاست و اینکه افراد تروریست در لب مرزها افرادی را بربایند برای جمهوری اسلامی زیاد است و نباید چنین مقوله ای باشد.

محسنی اژه ای در خصوص جلسه رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس درخصوص واگذاری ها به بخش غیردولتی عنوان کرد: سازمان بازرسی کل کشور در خصوص واگذاری ها تحقیق می کند و دادستانی به صورت سیستماتیک به این موضوع وارد نشده است. اما اگر فردی که مسئولیت دولتی دارد با تبانی و با واسطه شرکتی را تأسیس کند و آن را به نفع خود و بستگانش به فروش برساند تخلف است و باید رسیدگی شود.

وی در خصوص اخرین وضعیت پرونده قتل دادستان زابل گفت: متهمان دستگیر و دو نفر محکوم به اعدام شده اند و افرادی که در این جرم معاونت داشته اند نیز تحت تعقیب هستند.

محسنی‌اژه‌ای درباره پرونده‌های سعید مرتضوی گفت: پرونده‌ تأمین اجتماعی در مرحله تحقیقات است و هنوز کیفرخواست آن صادر نشده است. پرونده کهریزک نیز در مرحله تجدیدنظرخواهی قرار دارد.

تهدید جانی بابک زنجانی صحت ندارد

دادستان کل کشور در پاسخ به سوال تسنیم در خصوص اینکه شنیده شده است تمدید بازداشت بابک زنجانی به دلیل تهدیدات جانی وی بوده است گفت: این موضوع صحت ندارد.

وی در ادامه در خصوص پرونده طلبه ناهی از منکر و اینکه مجلس عنوان می‌کند قوه قضاییه همکاری با مجلس نمی کند عنوان کرد: من چنین تعبیری را از مجلس نشنیده ام آنها درخواست دارند که به این موضوعات سریعتر رسیدگی شود. البته زمانی که این اتفاق رخ داد شهید خلیلی مجروح شد و پزشکی قانونی باید نظر دهد که آثار جراحات چقدر است و اینکه آیا این فرد بهبود می یابد یا خیر. وقتی جراحتی بوجود آمده باشد که برای همیشه باقی بماند پزشک باید آن را مشخص کند اما پزشک عنوان کرد که باید چند ماه بگذرد تا نظر مجدد دهد که آیا این جراحت موجب نقص در عضو می شود یا خیر.

وی بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع این مسئله در قوه قضاییه سریع رسیدگی شد و در بهمن کیفرخواست صادر و به دادگاه رفت که 40 روز بیشتر طول نکشید و در 20 اسفند این فرد محکوم شد اما کمتر از سه ماه مجروح و پدرش رضایت دادند بدون هیچ قید و شرطی بنابراین دادگاه پرونده را بست و جنبه عمومی قضیه متهم به حبس محکوم شد.هنگام وقوع ضارب از صحنه جرم فرار کرد اما سریع بازداشت شد و شاکی خود رضایت داد و تا زمانی که احساس نشود علت مرگ متوفی به دلیل ضربه آن روز بوده است ما نمی توانیم کاری کنیم. اگر پزشکی قانونی بگوید علت این مرگ جراحات نیست یا علت مرگ به دلیل ان جراحات است حکم قاضی متفاوت خواهد بود.

سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: ایت الله آملی لاریجانی دستور دادند و از همه دادستان ها و روسای دادگستری خواسته اند نسبت به این موضوعات با جدیت برخورد و سریعتر به آن رسیدگی کنند و کاری کنند که دیگر از این اتفاقات نیفتند.

دادستان کل کشور در خصوص عدم اجرای قانون مجازات اسلامی گفت: در اجرای قانون مجازات اسلامی تعلل نمی شود بخشی از این قانون ناظر بر حبس زدایی است. قضازدایی کنیم و هر چیزی را جرم تلقی نکنیم. آن بخش از قانون که ناظر بر حسب زدایی است تأکید دارد که به سمت حبس زدایی برویم اعم از اینکه فرد در زندان نباشد یعنی در منزل و با مراقبت حبس را بگذراند یا مجازات های جایگزین داشته باشیم البته ماده 134 قانون مجازات اسلامی صدر و ذیل دارد. صدر آن در پاره ای از موارد حبس را تشدید کرده است و می گوید اگر فردی مرتکب سه جرم به بالا شود باید اشد مجازات اعمال شود.

وی بیان کرد: در خصوص اینکه آیا این صدر و ذیل مربوط به کسانی می‌شود که بعد از لازم الاجرا شدن قانون مرتکب جرم می‌شود یا افرادی که قبل از آن در زندان بوده ند اختلاف نظر و بحث وجود دارد به گون‌های که برخی می‌گویند ذیل این قانون به نفع متهم است و برخی می‌گویند شامل حال گذشته‌ها نمی‌شود و صرفا ذیل آن شامل حال گذشته می‌شود که باید تفسیر این قانون را از مجلس خواست.

محسنی اژه‌ای در خصوص اعدام ریحانه جباری گفت وی اعدام نشده است و برخی اخبار گمانه زنی است.

صدور کیفرخواست پرونده مهدی هاشمی در آینده نزدیک

دادستان کل کشور در خصوص پرونده مهدی هاشمی و خاوری افزود بخش اعظم قضیه در دادگاه انجام شده و کار ترجمه اسناد تمام شده و به زودی نواقص کیفرخواست رفع می‌شود و دادگاه حکم را خواهد داد. در خصوص خاوری نیز پرونده به دادگاه رفته و الآن در دادگاه است و اگر محاکمه غیابی صورت بگیرد و حکم به صورت غیابی صادر می‌شود.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در رابطه با تبلیغ ماهواره‌ای که اخیرا افزایش یافته و اینکه چند نفر بر اثر استفاده دارو جان خود را از دست داده‌اند قوه قضائیه ورود می‌کند و آیا در این زمینه پرونده‌ای دارد، اظهار داشت: به همه هم‌میهنان توصیه می‌کنم که آنچه که از ماهواره تبلیغ می‌شود و با سلامت آنها سروکار دارد حتما درخصوصش تحقیق کنند و بلافاصله نخرند؛‌ این توصیه بیشتر در خصوص مواد خوراکی و بهداشتی که بیشتر به سلامت افراد لطمه وارد می‌کند است.

وی افزود: این خبر که می‌گویید مرگ سه نفر بر اثر تبلیغات ماهواره‌ای است ما می‌شنویم چرا که ممکن است افراد کثیری مریض ولی منجر به مرگشان نشده باشد.

محسنی اژه‌ای بیان کرد: چنانچه در داخل کشور افرادی با شبکه‌ها ماهواره‌ای معاند همکاری داشته باشند، جلویشان گرفته می‌شود که البته در این زمینه به برخی تذکر داده و آنها تعهد دادند و تکرار نکردند و برخی دیگر که علم مضر بودن آن را می‌دانستند و به کارشان ادامه دادند تحت تعقیب قرار گرفته و در این زمینه پرونده نیز تشکیل شده است.

منبع: فرهنگ نیوز


طبقه بندی: پرونده های حقوقی جنجالی،
برچسب ها: بابک زنجانی، پول نفت، بدهکار نفتی، بابک زنجانی و پول نفت، بدهکاری نفتی بابک زنجانی، زنجانی و پول نفت، بابک زنجانی و سوالات،

تاریخ : شنبه 20 تیر 1394 | 03:14 ق.ظ | نویسنده : مهدی رحمانی منشادی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


البوم94-بنیامین بهادری


كد كج شدن تصاویر

* نام و نام خانوادگی :
آدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
سن :
شهر :
تلفن :
آدرس :
نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
نحوه آشنایی شما با ما:
موضوع پیام:
*پیام:

فرم تماس از پارس تولز